Čistenie zúbkov

Tak ako ide doba a medicína do predu, tak aj veterinárna a domáca starostlivosť o naše zvieratká napreduje. V minulosti čistenie zubov u zvierat bolo nepredstaviteľné. Dnes to už naštastie neplatí a aby ste predišli vysokým účtom u veterinára, tak odporúčame čistenie zúubkov zahrnúť do bežnej starostlivosti o zvieratko.

Kedy začať s čistením zubov?

Ako vo všetkom, aj tu platí lepšie neskoro ako nikdy, avšak ak už má zvieratko výrazný zubný kameň, je potrebné ho najprv odstrániť, poriadne vyšetriť ústnu dutinu a následne učiť psíka na manipuláciu v ústnej dutine. U šteniatok je potrebné od malička trénovať manipuláciu v papuľke a po výmene mliečnych zúbkov cca od 8 mesiaca môžete začať s čistením.

Môžem použiť obyčajnú kefku?

Existujú rôzne formy “kefiek” pre psíkov: gumený náprstok, náprstok z mikrovlákna, kefky pre psíkov. Stomatologický špecialisti však odporúčajú aj obyčajnú kefku pre ľudí, ale len jednej konkrétnej značky, kvôli tvaru štetiniek a bezpečnosti pre sklovinu. Zvieratlá majú omnoho jemnejšiu sklovinu ako ľudia a preto je dôležité zvoliť jemnú a mäkkú kefku, aby sa aj samotným čistením nepoškodila sklovina.

https://youtube.com/shorts/X3zyOUUpf-4?feature=share

Ako často treba zúbky umývať?

Odporúča sa čistiť každý deň, ale minimálne 1x do týždňa.

Akú zubnú pastu použiť?

Na trhu sú rôzne prípravky, na čistenie a mechanickú očistu. Najlepšie veterinárne zubné pasty, sú ochutené a zvieratká ich vnímajú aj ako pamlsok, netreba ich oplachovať. Existujú aj ústne vody, ktoré sa dajú aplikovať do vody, prípadne striekať priamo do ústnej dutiny v rozprašovači. Pri problémoch s ďasnami existujú aj rôzne ochranné gély aj s dezinfekčným účinkom, prášky s obsahom rias na rozpúšťanie zubného kameňa.

Ak si nie ste istí, či vaše zvieratko potrebuje dentálne ošetrenie príďte sa nám ukázať a prekonzultujeme závažnosť stavu a určíme následný plán ošetrenia.