Domáci miláčikovia sú často považovaní za členov rodiny, no nie všetko, čo je bezpečné pre ľudí, je vhodné pre psíkov a mačičky. Najčastejšie zabúdame na disciplínu stravovania našich zvieratiek počas sviatkov, pretože im chceme tiež „dopriať“ hojnosť. Často aj počas narodeninových osláv, letných grilovačiek, návštevách u starých rodičov, ale aj počas bežných dní, kde môžeme nechať čosi na stole a počas našej neprítomnosti to zvieratko môže spapať. V tomto článku sa pozrieme na to, čomu sa je lepšie vyhýbať.
Každé zvieratko je iné a vyhodnocuje situáciu inak, veľa napr. covidových zvieratiek trpí separačnou úzkosťou, to znamená, že keď majiteľ odíde z domu začne zavíjať, ničiť, požierať čo vidí. Zväčša sa to týka psíkov, ktorých máme väčinou vo vnútri. Veľmi dobrou pomôckou pri tomto probléme je napr. naučiť psíka na klietku, tak aby ju vnímal ako svoju búdu/domček/úkryt = bezpečie.
Čomu sa teda odporúčame vyhnúť?
Čokoláda a sladkosti – čokoláda obsahuje teobromín a kofeín, ktoré sú pre psov a mačky toxické, už v malých množstvách môžu spôsobiť zvracanie, hnačku, nepokoj, a vo vážnejších prípadoch zlyhanie srdca. Čím kvalitnejšia a tmavšia čokoláda, tým je väčšie riziko otravy. https://dog-chocolate-calculator.vets-now.com/
Xylitol – umelé sladidlo, nachádza sa v žuvačkách, cukrovinkách, nízkokalorických potravinách. Môže spôsobiť prudký pokles cukru v krvi, zlyhanie pečene až smrť.
Hrozno, sušené hrozienka – presný dôvod toxicity nie je známy, ale konzumácia môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek, ako u psov, tak aj u mačiek.
Cibuľa a cesnak – obsahujú látky, ktoré poškodzujú červené krvinky zvierat. Výsledkom môže byť anémia, slabosť a strata chuti do jedla.
Slané a korenené jedlá – požitie týchto jedál, môže viesť k silnej dehydratácii a otrave sodíkom. Koreniny môžu podráždiť žalúdok a tráviaci trakt
Alkohol – už malé množstvo môže spôsobiť zvracanie, problémy s dýchaním, či zlyhanie pečene.
Avokádo – obsahuje persín, ktoý môže spôsobovať hnačky a zvracanie
Čerešne a marhule – jadierka obsahujú kyanid, ktorý je vysoko toxický
Makadamové orechy – môžu spôsobovať slabosť, vracanie a tras
Kofein – nachádza sa v káve, čaji, energetických nápojoch – môže spôsobiť trasenie, zvýšenú činnosť srdca až dokonca smrť.
Drogy – aj malé množstvo môže mať vážne neurologické príznaky
Cigarety, ohorky, náplne, žuvačky a náplaste – obsah už malého množstva nikotínu môže spôsobiť zrýchlené dýchanie, zvýšený tep, kŕče, kómu až smrť
Zelené zemiaky – solanín v surových zemiakoch môže poškodiť nervový systém
Humánne lieky z vašej lekárničky – bez konzultácie s vašim veterinárnym lekárom nepodávať vôbec
Otravu na potkany a slimáky
Rôzne listy z izbových alebo záhradných rastlín – ľalia , vianočná ruža, fikus, filodentron, azalka, rododendron, cibuľky tulipánov a narcisov, hortenzie, oleander, ibištek, tis,
Mačky nesmú dostať pipetu proti vonkajším parazitom pre psov
Príznaky otravy:
Každý jed účinkuje rozdielne, preto je veľmi ťažké určiť, čo konkrétne spôsobilo otravu a následne liečiť zvieratko, ak ste ho teda pri tom nepristihli. Na väčšinu otráv žiaľ nie sú účinné antidotá. Zväčša sa stretávame s príznakmi ako je: slintanie, zvracanie, hnačka, letargia, opuchnutý/ podráždený až popálený pysk, či ústna dutina, kŕče, trasenie, inkoordinácia, ťaždosti s dýchaním.
Prvá pomoc pri otrave/ požití niečoho toxického:
Čo najskôr kontaktujte/navštívte veterinárneho lekára, dôležitý je čas, v prípade, že neordinuje je potrebné kontaktovať pohotovostné pracovisko vo vašom okolí.