V posledných rokoch sa uberáme k trendom s predlžovaním veku našich miláčikov. To hovorí o tom, že sa o zvieratká viac staráme, snažíme sa im dopriať kvalitnú veterinárnu starostlivosť, kvalitné krmivá a vo väčšej miere dbáme na prevenciu. Nie je nám jedno, keď zvieratko trpí. Už to nie je ako kedysi prístup „veď je to len pes“, ale je to hlavne už člen domácnosti, ktorého nenecháme v bolestiach a zabezpečíme mu všetko preto, aby bol s nami čo najdlhšie.
Ak je zvieratko v seniorskom veku, dochádza k zhoršovaniu fyzickej kondície, funkcie orgánov, funkcie zmyslov, mentálnych schopností a úrovne imunity. Všeobecne platí, že seniorom sa zvieratko stáva okolo 7. roku života, avšak treba rozlišovať veľkosť plemena (väčšie plemená starnú skôr, menšie neskôr; závisí to aj od charakteristiky plemena, podmienok v akých žije a pod.), to platí tak pre psov ako aj mačacích pacientov.
Zmena prístupu k pacientom
Náš pohľad na zvieratká sa s časom mení, a tak aj veterinárna medicína sa posúva už bližšie k tej humánnej. Vyššie nároky klientov na starostlivosť o svojho miláčika nútia aj nás napredovať. V minulosti tvorili prevažnú väčšinu pacientov hospodárske zvieratá, dnes naša práca je hlavne zameraná na psíkov a mačičky, prípadne hlodavcov a iných exotických zvieratiek. Žiaľ nie je v ľudských silách ovládať všetky ochorenia všetkých zvieratiek a jeden človek nedokáže podať adekvátnu starostlivosť pre všetky druhy zvierat. Preto sa už náš odbor začína členiť a veterinári špecializovať na kontrétne zvieratká, oblasť ochorení, či časť medicíny. Kedysi, a u nás sú ešte ľudia na to stále naučení, že riešime veci už až keď vzniknú. Teda majiteľ príde so zvieratkom až keď je problém, ale zároveň očakáva modernú diagnostiku a postup ako zvieratko zachrániť. Často, vo väčšine prípadov, sa v takýchto stavoch k diagnostike nevieme dopracovať zo dňa na deň a hlavne s limitujúcimi financiami, pretože každé odborné vyšetrenie niečo stojí. Preto dnešná veterinárna medicína apeluje na možnosť prevencie, kde je veľmi dôležitá súčinnosť majiteľa.
Význam prevencie
Tak ako všade aj u nás platí: prevencia je lacnejšia ako terapia. Mnoho ľudí sa naučilo prevenciu využívať v boji voči kliešťom, teda ochrane nášho zvieratka pred prenosom ochorenia, ktoré tieto vektory môžu prenášať. Stále však nemáme zaužívané preventívne opatrenia, ktoré s vekom časom prídu. Preventivnými vyšetreniami vieme odhaliť vznik ochorení, nádorov, problémy s pohybovým aparátom, predísť vytrhaniu všetkých zubov naraz, a mnoho ďalšieho omnoho skôr ako by sme čakali kým bude zle.
Na čo sa pripraviť
Každým dňom starneme, tak ako aj my aj naše zvieratko časom horšie vstáva, menej sa hýbe/ viac sa šetrí, premyslí si každý pohyb navyše. Najčastejšie sa prejaví: krívanie, ťažké vstávanie, výrazný zápach z papuľky, opuch v oblasti tváre, niektorým zvieratkám sa rýchlejšie opotrebuváva srdiečko, niekomu obličky, iným zas sa zníži imunita a prejaví sa u nich onkologický problém. Každé zvieratko prežíva starnutie inak a preto najlepšie zmenu pozná zodpovedný majiteľ, ktorému nie je jedno, že sa s jeho miláčikom niečo deje.
Tak ako aj ľudia aj zvieratká môžu trpieť poklesom kognitívnej funkcie, to znamená, že môžu mať prejavy demencie. Zahŕňa to zmeny v správaní, orientácii, pamäti a schopnosti komunikovať. Niekedy nespoznávajú svojho majiteľa, dôjde k zmene spánkového režimu, prípadne môžu byť citlivejší, alebo agresívnejší.
Aké sú dnes možnosti
Špeciálna diéta pre seniorov
Podporné vitamíny, chondroprotektíva, lieky – od bolesti, na zlepšenie spánku, či podporu prekrvenia mozgu, omega 3 mastné kyseliny a pod.
„Bio liečba“ – monoklonálne protilátky- tlmia bolesť pri osteoartritíde mačiek aj psov, pomáha oddialiť nasadenie liekov, ktoré zaťažujú pečeň a obličky.
Rehabilitácie
Chemoterapia – onkologická chirurgia
Chirurgia: neurologické problémy, ortopedické problémy (už aj výmeny bedrových kĺbov), kardiologické strojčeky
Liečba kmeňovými bunkami
Preventívny program a poradenstvo
Po dôkladnej konzultácii s vami vám radi pripravíme preventívny program na mieru.